خرید 12مدل آچار لوله کشی [بهترین آچار لوله گیر]+ قیمت

آچار لوله گیر جز وسایل اولیه و ضروری در لوله کشی می باشند و به علت شرایط خاص فک های این نوع آچار، در صورتی که جهت گردش آن صحیح باشد فک ها به دور لوله و فیتینگ قفل شده، موجب نگهداری، باز و بسته شدن آن ها می گردند. در ادامه با انواع آچار لوله کشی تخصصی آشنا می شویم.

0

آچار لوله کشی

در لوله کشی ساختمان برای نگهداری و باز و بسته کردن لوله ها، فیتینگ های دنده ای و شیرها ابزارهای خاصی مورد نیاز می باشد و هر کدام دارای کاربرد خاصی می باشند.

متداول ترین آچار لوله کشی عبارتند از :

 آچار لوله گیر یک دسته

اجزای آن عبارت است از فک های ثابت و متغیر، مهره ی جابه جا کننده فک متغير، دسته آچار، فنر ضامن و پین .

جنس بدنه آچار لوله گیر از فولاد ابزارسازی، و جنس فک های آجدار آن از فولاد آبدیده مقاوم است که در صورت خراب شدن آج فک ثابت، با در آوردن پین امکان تعویض فک فراهم می گردد. آچارهای لوله گیر را با توجه به قطر لوله طراحی نموده و اندازه آچارها را بر روی دسته آچار حک می کنند.

آچار لوله گیراجزای لوله گیر یک دسته:

  1. فک ثابت
  2. مهره جابه جا کننده فک متغير
  3.  فک متغير
  4. دستی آچار- اندازه طول آچار

 

آچار لوله گیر دو دسته (سوئدی)

کاربرد این آچار در لوله کشی مانند آچار لوله گیر یک دسته است. از این آچار، به خاطر دو دسته بودن و امکان مانور بیشتر آن نسبت به آچار یک دسته، استفاده بیشتری می شود.

آچار لوله گیرآچار لوله گیر دو دسته در دو نوع صاف و ۴۵ درجه تولید می شود :

  • آچار لوله گیر دو دستی صاف
  • آچار لوله گیر دو دسته ۴۵ درجه

لازم به ذکر است که این ابزارها در اصطلاح عامیانه آچار شلاقی نامیده می شود، که نادرست است.

آچار شلاقی (تسمه ای)

آچار تسمه ایبه خاطر دارا بودن تسمه، اطلاق لفظ آچار شلاقی مناسب این آچار است. جنس تسمه یا نوار این آچار معمولا از چرم مصنوعی مقاوم می باشد. از این آچار برای گرفتن لوله های با سطوح خارجی صیقلی و آبکاری شده (کرومی) و شیرها استفاده می شود، زیرا سطح صاف تسمه یا نوار مانع از هرگونه خدشه رساندن به سطح لوله می گردد.

 

آچار زنجیری

آچار زنجیری نیز یکی از انواع آچارهای لوله گیر است که از آن در لوله کشی، جهت باز و بسته کردن لوله و فیتینگ ها استفاده می شود.

آچار زنجیریاین آچار دارای یک دسته و زنجیر فولادی مقاوم به همراه یک یا دو فک است که در موقع پیچیده شدن به دور لوله و فیتینگ آنها را محکم گرفته و از گردش آنها جلوگیری می کند .

از آچار زنجیری بیشتر جهت نگهداری و باز و بسته کردن لوله و فیتینگ های قطور استفاده می شود.

 

انبر کلاغی

انبر کلاغی از نظر شکل ظاهری شبیه آچار لوله گیر دودسته است، با این تفاوت که فکهای آن دارای سطح تماس کمتری است .

انبر کلاغیاین آچار دارای دو فک و دو دسته است که روی یکی از دسته ها سوراخ های متوالی یا شیارهای متعددی جهت تغییر اندازه ی دهانه فکها می باشد دسته بعضی از انواع آن دارای روکش لاستیکی و بعضی نیز بدون روکش می باشند .

از انبر کلاغی بیشتر جهت باز و بسته کردن لوله های کم قطر با سطح صاف و صیقلی یا لوله های پلاستیکی و مهره های سیفون و چند وجهی (شش گوش) و گرد استفاده می شود.

آچار فرانسه

آچار فرانسهاز پرکاربردترین ابزار برای باز و بسته کردن انواع پیچ شش گوش و چهار گوش در لوله کشی و ساختمان که همه با آن آشنا هستند، آچار فرانسه است.

 

آچار قابل تنظیم با فک صاف

از این نوع آچارها به واسطه داشتن فکهای صاف و بدون آج، برای باز و بسته کردن شیرآلات، فیتینگ های چند وجهی (مثل مغزی و …) و پیچ و مهره ها استفاده می شود.

اجزای آچار قابل تنظیم عبارت است از :

  1. دسته آچار
  2. فکهای ثابت و متغیر
  3. مهره جابه جا کننده فک متغیر

یکی از انواع متداول آچار قابل تنظیم با فک صاف به آچار فرانسه معروف است .

 

آچارهای مخصوص

در موقع نصب سرویس های بهداشتی، طراحی بعضی از سرویس های بهداشتی (دست شویی یا ظرف شویی) به گونه ای است که برای نصب تجهیزات بر روی آنها استفاده از ابزارهای معمول امکان پذیر نمی باشد. لذا طراحان ابزارهای مخصوصی برای این منظور ساخته اند که مهم ترین آنها عبارت است از :

آچار دستشویی

از این آچار برای باز و بسته کردن مهره هایی مانند مهره ی لوله پیسوار و مهره های پایه های شیر مخلوط توكاسه که در زیر کاسه دستشویی یا ظرفشویی قرار گرفته اند استفاده می شود.

 

آچار بوشن توکار

این آچار دارای بدنه ای فولادی است که در یک طرف آن یک دنده روپیچ و در طرف دیگر آن دو عدد مهره اولیه و ثانویه قرار دارد. و از آن برای باز و بسته کردن بوشن ها یا روپیچ توپیچ های شکسته شده یا معیوبی که در داخل دیوار قرار دارند بدون نیاز به کندن کاشی ها استفاده می شود.

 

آچار جغجغه ای یا مهره گشا (پله ای)

آچار جغجغه ایقسمت آچارگیر این وسیله به صورت پله ای با اندازه های مختلف بوده و دسته آچار به شکل جغجغه ای عمل می کند. از این آچار برای باز و بسته کردن دنباله های کنتور آب، مهره های تنه شیر مخلوط و شیر رادیاتور که قسمت آچارگیر آن ها به شکل زائد در داخل دنباله می باشد استفاده می شود .

 

آچار داخلی

از این آچار، با توجه به آج قسمت لوله گیر پل های آن، برای باز و بسته کردن مغزی هایی که در بدنه خارجی آن ها محلی جهت گرفتن آچار نباشد استفاده می شود که با گرداندن پیچ های قسمت لوله گیر، آج های آن به جداره داخلی مغزی محکم چسبیده و پس از گرداندن دسته آچار در جهت باز شدن، مغزی از آن قسمت باز می شود. یکی از موارد کاربرد این آچار در جاهایی است که سردنده لوله در داخل فیتینگ شکسته شده باشد .

آچار زیر آب

بعضی از زیرآب های دستشویی و ظرفشویی قدیمی و لوکس فاقد پیچ اتصال قسمت فوقانی زیرآب به قسمت زیرین آن می باشند. در عوض قسمت فوقانی این نوع زیر آب ها یک ایده برای اتصال به قسمت زیرین وجود دارد که برای باز و بسته کردن زیر آب از دستشویی، از آچار نشان داده شده در شکل زیراستفاده می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.