10 مدل بهترین ابزار سیم کشی ساختمان [پرکاربرد]+خرید

ابزارها و دستگاه هایی که در سیم کشی به کار می روند، بسیار تنوع دارند. اگر طرز کار و نحوه استفاده از آنها را خوب یاد بگیرید، به آسانی می توانید کلیه وسایل مورد نیاز برای صنعت برق را بشناسید و آنها را به درستی به کار ببرید. در این مقاله به شرح مهم ترین و متداول ترین آنها می پردازیم.

0

انواع ابزار مورد نیاز سیم کشی  و کاربرد آن ها

پیچ گوشتی

یکی از پر مصرف ترین ابزار سیم کشی و کارهای برقی پیچ گوشتی است.

تصاویر انواع پیچ گوشتی + لیست قیمت

فازمتر

فازمتر وسیله ای است شبیه پیچ گوشتی که علاوه بر باز و بسته کردن پیچ ها، به منظور تشخیص سیم فاز از نول نیز به کار می رود.

تصاویر انواع فازمتر + لیست قیمت

فازمتر در دو نوع بزرگ و کوچک ساخته می شوند .لازم به تذکر است که نام فازمتر در حقیقت یک اصطلاح عامیانه است که در اصل فازنما نام دارد. زیرا این وسیله فقط  فاز را از نول مشخص می کند.

انبردست

از انبردست برای نگاه داشتن قطعه کار و لخت کردن یا بریدن سیم (در صورت عدم وجود سیم چین و سیم لخت کن) استفاده می شود. به طور کلی از نظر فنی نباید انبردست را به جای سیم چین یا سیم لخت کن به کار برد. بلکه فقط در مواقع ضروری باید از این وسیله برای بریدن یا لخت کردن سیم استفاده کرد.

تصاویر انواع انبردست + لیست قیمت

ایمنی : انبردست یکی از وسایل پرکاربرد و ضروری ابزار سیم کشی می باشد دقت نمایید عایق انبردست استاندارد و از نوع مرغوب باشد.

دم باریک

از دیگر ابزارهای سیم کشی دم باریک است که وسیله ای شبيه انبردست، با این تفاوت که نوک آن از انبردست بلندتر و باریک تر است. از دم باریک در مواقعی که جا تنگ است و انبردست کاربرد ندارد، استفاده می شود. برای سوالی کردن، بریدن و فرم دادن به سیم ها نیز می توان دم باریک را به کار برد .

تصاویر انواع دم باریک + لیست قیمت

دم کج

دم کج نیز یکی از انواع دم باریک است که نوک آن خم شده است. دم کج ها در چند نوع ساخته می شوند. نوعی از آنها مانند دم باریک است و کارهایی شبیه آن را انجام می دهد. نوع دیگر آن برای بیرون کشیدن خارهای دایره ای شکل به کار می رود.

تصاویر انواع انبر سرکج + لیست قیمت

دم گرد

دم گرد از نظر شکل ظاهری شبیه دم باریک است. اگر کمی به نوک دم گرد نگاه کنید، متوجه می شوید که نوک این وسیله به صورت دایره ساخته شده است. از این وسیله برای سوالی کردن و فرم دادن به سیم ها استفاده می شود.

تصاویر انواع انبر دم گرد + لیست قیمت

سیم چین

سیم چین ها نیز مانند سایر ابزارها، بسیار متنوع هستند . سیم چین دارای دو لبه ی تیز است که با آن ها سیم را قطع می کند . سیم چین را به طور کلی برای بریدن سیم ها به کار می برند.

تصاویر انواع سیم چین + لیست قیمت

سیم لخت کن

یکی دیگر از پرکاربردترین ابزار سیم کشی ،سیم لخت کن است :

  1. سیم لخت کن ساده

  2. سیم لخت کن خودکار (اتوماتیک)

علاوه بر سیم لخت کن های خودکار فوق، انواع دیگری از این سیم لخت کن ها وجود دارد که لخت کردن سیم با آنها آسان تر صورت می گیرد. با این سیم لخت کن می توان چند سیم را به صورت همزمان لخت کرد.

تصاویر انواع سیم لخت کن + لیست قیمت

توجه  : هرگز از سیم چین برای لخت کردن سیم استفاده نکنید، زیرا معمولا در این حالت روکش سیم آسیب می بیند و اتصال از نظر الکتریکی و مکانیکی ضعیف می شود.

چاقوی روپوش برداری کابل

این چاقو از نوع چاقوهای معمولی است که تیغه ی آن باز و بسته می شود. از این چاقو برای بریدن لوله ی خرطومی نیز استفاده می شود.

تصاویر انواع چاقوی برش کابل + لیست قیمت

قیچی کابل بری

برای برش کابل از این قیچی ها که متناسب با قطر کابل ساخته شده اند ، استغاده می شود. تیغه این از جنس فولاد است و قابل تعویض با تیز شدن می باشد. انواع قیچی های کابل بری دستی و برقی را در شکل زیر مشاهده می کنید.

تصاویر انواع قیچی کابل بر + لیست قیمت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.