بررسی و خرید انواع دوربین مداربسته پرفروش[2024]+قیمت

دوربین مداربسته با توجه به پیشرفت تکنولوژی در انتقال تصویر ویدیویی بر بستر شبکه ip، کاربرد نظارتی بسیار زیاد و کارآمد و موثری دارد. دوربین مداربسته با انتقال تصویر به دستگاه DVR و ضبط آن می تواند در موارد امنیتی ،مواقع بحرانی وقوع جرم برای بازبینی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با انواع دوربین آشنا می شویم.

کلمه انگلیسی Closet Circuit TeleVision که معنی لغوی آن جعبه جادویی مداربسته است را می توان برگردان فارسی واژه دوربین مداربسته CCTV نامید.

تاریخچه سیستم های نظارت تصویری

دوربین مداربسته به تمام دوربین هایی گفته می شود که در محل خود ثابت اند و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین‌ ها در حفاظت، نظارت و سیستمهای مانیتورینگ امنیت به کار میرود این واژه بیشتر به همین حیطه (نظارت تصویری) برمی گردد.

از آنجایی که وظيفه اصلی دوربين، تولید سيگنال ويدئويی جهت ارسال به گیرنده است. دوربین مهمترین بخش یک سیستم نظارت تصویری به شمار میرود. دوربین مداربسته را از دو جنبه سیگنال خروجی آن و شکل ظاهری و کاربرد آن می توان دسته بندی کرد.

انواع دوربین مداربسته از نظر نوع سیگنال

 انواع دوربین مدار بسته از نظر سیگنال خروجی به سه دسته تقسیم میشوند:

  • آنالوگ
  • تحت شبکه IP
  • چند منظوره All in one

دوربین آنالوگ :

این دوربین ها نسل اولیه دوربین مداربسته اند و جهت دریافت و ارسال اطلاعات(صدا و تصویر) از امواج آنالوگ استفاده می کنند. این نوع دوربین ها در دو نوع آنالوگ معمولی و آنالوگ HD وجود دارد.

تصاویر دوربین مداربسته آنالوگ + لیست قیمت

گفتنی است فناوریهای روز، نسل جدیدی از دوربین های آنالوگ با کیفیت HD را نیز به وجود آورده که AHD، TVI-HD , CVI-HD و SDI-HD مهمترین آنها می باشند که بر پایه کابل کواکسيال اند.

دوربین تحت شبکه (IP) :

دوربین های IP ،نسل جدید دوربین مداربسته هستند که به دوربین دیجیتال نیز معروف اند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است. همانگونه که از نام این دوربین پیداست (برخلاف دوربین های آنالوگ) این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر و صدا، امواج را به سیگنال دیجیتالی تبدیل کرده و ضمن به کارگیری از امواج دیجیتال، آنها را تحت بستر شبکه کنترل و تحلیل می کنند. همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین های مداربسته IP برای آنها مزایای زیادی را به همراه می آورد.

تصاویر دوربین تحت شبکه + لیست قیمت

چندمنظوره( All in one) :

این دوربین ها در بازار به دو نوع شناخته میشوند:

  1. این دوربین ها در واقع دوربین هایی هستند که امکان استفاده از آنها به صورت دوربین آنالوگ و یا دیجیتال(تحت شبکه)وجود دارد و برای انتقال تصاویر دارای فیش BNC و سوکت شبکه اند.. هرچند کاربرد زیادی در بازار امروزی ندارند.
  2. با پیشرفت دوربین های آنالوگ، دوربین چند کاره ای نیز وارد بازار شده اند که می توانند خروجیهای مختلف HD را تحویل دهند.
انواع دوربین از نظر شکل ظاهری صرف نظر از نوع سیگنال خروجی دوربین (آنالوگ یا دیجیتال)، دوربین ها از نظر شکل ظاهری بسیار متنوع اند و مهمترین آنها دوربین های دام، بالت، صنعتی، اسپید دام و پین هول است.

انواع دوربین مداربسته از نظر کاربرد

دوربین بی سیم(Wireless)

اين دوربین ها یک فرستنده TX در داخل خود دوربین و یک گيرنده RX دورتر از دوربین و نزدیک نمایشگر دارند. آنها بیشتر در مکان هایی که امکان سیم کشی مشکل است کاربرد دارند. دوربین های مداربسته بیسیم به دو صورت بی سیم آنالوگ و بیسیم دیجیتال و در حالت های دام و بالت و رومیزی در بازار عرضه می شوند و همچنین دوربین های موجود در خیابان و اتوبانها ،صرفنظر از نحوه ارسال اطلاعات و تصویر،نمونه ای از این دوربین ها هستند.

تصاویر دوربین بی سیم + لیست قیمت

دوربین ضدآب (Waterproof)

اگر دوربین مداربسته را به گونه ای بسازند و مورد استفاده قرار دهند که از نفوذ آب به آن جلوگیری شود؛ به آن  دوربین ضدآب  اطلاق میشود. خواه این دوربین دارای قاب باشد یا خود دوربین درجه حفاظت IP بالایی داشته باشد.

دوربین مخفی یا مینیاتوری(Mini)

معمولا از دوربینهای مینیاتوری کوچک  به صورت دوربین های مخفی استفاده میشود. به همین دلیل، این دوربین ها به دوربین مخفی معروف شده است. البته انواع مختلف دوربین ها (در هر شکل و اندازه) را میتوان به صورت مخفی نصب کرد و همانگونه که استفاده از دوربین های مخفی کاملا ابتکاری است، می توان آنها را در هر جایی نصب کرد. استفاده در قاب دتکتور اعالم حریق، چشمی اعلام سرقت، لامپ، ساعت و طرح آینه نمونه هایی از این نوع دوربین هاست.

یکی از کاربرد دوربین مینیاتوری، استفاده از آن در آیفون تصویری است.

دوربین دید درشب یا IR

صرفنظر از نوع دوربین که میتواند دام یا بالت ویا هرنوع دیگری باشد به کلیه دوربین هایی که برای تشخیص تصاویر از نور فراسرخ Red-Infra استفاده میکنند دوربین های دید در شب یا IR گفته میشود. معمولا تعدادی دیود نوری فراسرخ (SMD-ARRAY-LED) در اطراف لنز این دوربین ها نصب و توسط فرمان یک حسگر نوری فتوسل در تاریکی روشن میشوند و تصاویر در تاریکی به صورت سیاه و سفید گرفته می شود. 

تصاویر دوربین دید در شب + لیست قیمت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.