راهنمای خرید محافظ برق و سه راهی برق

اگر صاحب رایانه یا تجهیزات الکترونیکی دیگری هستید احتمالاً دارای محافظ برق هستید. بیشتر طرحهای محافظ ولتاژ عملکردی کاملا واضح دارند و به شما امکان می دهند اجزای مختلف را به یک پریز برق متصل کنید. اما چیزهای فراتر از این وجود دارد. در این مقاله نحوه کار محافظ برق یا مهارکننده ولتاژ بالا برای محافظت از وسایل شما و استفاده ایمن از آنها برای جلوگیری از آتش سوزی وجود دارد.

دقیقا محافظ برق چیست؟

محافظ ولتاژ یا محافظ برق یک دستگاه بزرگ یا دستگاه کوچک است که دارای دو عملکرد اصلی است:

اولین مورد ارائه توانایی اتصال چندین وسیله به یک پریز برق است.

دومین و مهمترین عملکرد محافظت از دستگاههای الکترونیکی مانند یخچال ،تلویزیون یا رایانه در برابر ولتاژ بالا است.

تصاویر انواع محافظ برق و سه راهی برق+لیست قیمت

محافظ برق چگونه کار می کند؟

یک محافظ ولتاژ معمول جریان الکتریکی را به همراه خروجی به تعدادی از دستگاه های متصل به پریز برق منتقل می کند. اگر ولتاژ از حد قابل قبولی بالا برود ، محافظ برق اضافی را به سیم اتصال به خروجی ها هدایت می کند.

سیم های زمینی موازی با سیم های گرم و خنثی هستند. آنها در صورت خرابی در سیستم سیمهای گرم و خنثی که معمولاً جریان را حمل می کنند مسیری را برای دنبال کردن جریان الکتریکی فراهم می کنند.

تفاوت بین موج و سنبله چیست؟

وقتی افزایش ولتاژ سه نانو ثانیه یا بیشتر طول بکشد به آن موج می گویند. وقتی افزایش ولتاژ فقط برای یک یا دو نانو ثانیه طول بکشد ، آن را سنبله می نامند. این تمام است ، این تفاوت است. با این حال ، این نانو ثانیه ، فقط میلیاردم ثانیه ،اگر افزایش بیش از حد کافی باشد. می تواند صدمات قابل توجهی به دستگاه وارد کند.

معمولاً چه عواملی باعث افزایش ولتاژ می شود؟

یکی از علل شناخته شده رعد و برق است ،اگرچه بسیار غیر معمول است. دلایل متداول آن شامل دستگاه های پرتوان مانند تهویه هوا ، آسانسور و یخچال است. کمپرسورها و موتورهای درون آنها برای روشن و خاموش شدن نیاز به انرژی زیادی دارند.

هنگام سوئیچ ، تقاضای ناگهانی و مختصری از انرژی ایجاد می شود ، بنابراین جریان ولتاژ ثابت جریان را مختل می کند. این آسیب معمولاً در سیستم الکتریکی ساختمان رخ می دهد و در صورت عدم محافظت می تواند فوری باشد ، یا ممکن است با گذشت زمان به تدریج آسیب وارد شود.

سیم کشی معیوب ،مشکلات مربوط به تجهیزات شرکت برق و خطوط برق پایین از متداول ترین منابع برق هستند.در سیستم پیچیده ترانسفورماتورها و کابلهایی که برق را به خانه های شما می آورند ، نقاط زیادی وجود دارد که در آن یک خطا می تواند باعث جریان ناهموار برق و در نتیجه افزایش نهایی برق شود.

انواع محافظ برق 

محافظ برق صنعتی

  •  محافظ برق آمپر بالا

محافظ برق ساختمان

  • محافظ برق زیر کنتوری
  • محافظ برق خانگی

–  محافظ برق یخچال و فریزر و پکیج

–  محافظ برق کامپیوتر و تلویزیون

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.