لیست قیمت انواع مولتی متر دیجیتال[پرفروش]+خرید

با مولتی متر اساسی ترین مواردی که اندازه گیری می کنیم ولتاژ و جریان است. یک مولتی متر برای برخی از بررسی ها لازم و در عیب یابی نیز عالی است. مدار شما کار نمی کند؟ آیا سوئیچ کار می کند؟ یک مولتی متر بر روی آن قرار دهید! مولتی متر اولین حرکت شما هنگام عیب یابی سیستم است. در این مقاله تامکو به اندازه گیری ولتاژ ،جریان ،مقاومت و پیوستگی خواهیم پرداخت.

0

چگونه از مولتی متر استفاده کنیم؟

در این مقاله ،ما قصد داریم نحوه استفاده از مولتی متر را به شما نشان دهیم. این پست بیشتر برای مبتدیانی است که شروع به کار الکترونیک می کنند و ایده ای برای استفاده از مولتی متر و مفید بودن آن ندارند. ما معمول ترین ویژگی های یک مولتی متر را بررسی خواهیم کرد و جریان، ولتاژ ،مقاومت و نحوه بررسی تداوم را اندازه گیری می کنیم.

مولتی متر چیست و چه اندازه گیری می کند؟

مولتی متر ترکیبی از ولت متر ، آمپرمتر و اهم متر است و به عنوان قطعه ای از تجهیزات تست مستقل کار می کند. این فقط به این سه اندازه گیری محدود نمی شود .همچنین می تواند ظرفیت ، فرکانس و افزایش ترانزیستور را اندازه گیری کند.

این مترها در دهه 1920 اختراع شدند و هنوز هم استفاده می شوند زیرا دقت بالایی را ارائه می دهند و توانایی اندازه گیری مقادیر در محدوده های میکرو و نانو را دارند. این کنتورهای الکترونیکی بر دو نوع هستند: آنالوگ و دیجیتال. مولتی متر دیجیتال به دلیل قابلیت نمایش داده ها در اعشار به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع مولتی متر دیجیتال

دو نوع مولتی متر دیجیتال (DMM) وجود دارد:

  • دامنه خودکار
  • دامنه دستی

 طبق نام ، در DMM های محدوده دستی ، شما باید دامنه نهادهای اندازه گیری خود را انتخاب کنید. این نوع DMM در مقایسه با مولتی متر دامنه خودکار بسیار ارزان است ، DMM های دامنه خودکار فاقد هرگونه مدار محافظتی هستند و در صورت سو mis استفاده می توانند منفجر شوند.

مولتی متر dt-9205a

قیمت مولتی متر دیجیتال DT-9205A + خرید

دمای خواندن

علاوه بر تمام توانایی های عالی آزمایش الکتریکی ، اکثر مولتی مترهای مدرن می توانند دما را نیز اندازه گیری کنند. شماره گیر کنتور را به حالت دما بچرخانید ، سپس دکمه انتخاب را فشار دهید تا بین فارنهایت و سانتیگراد جابجا شود.

برای خواندن دمای هوا ترموکوپل را به متر وصل کنید یا پروب دما را برای گرفتن دمای مایعات ،ژل ها یا ردیابی دمای سطح خشک کن گاز وارد کنید. می توانید چرخه دمای دستگاه را بدون دست زدن به آن مشاهده کنید.

آزمایش پریزهای برق

در اینجا چگونگی تعیین ولتاژ صحیح خروجی های دیوار در خانه شما ارائه می شود که در اکثر خانه های مدرن 220 ولت است. پروب سیاه را به جک COM مشکی مولتی متر و پروب قرمز را به جک ولت قرمز وصل کنید. سپس کلید چرخشی را به ولت AC (Vac) بچرخانید که با یک خط موج دار روی صفحه نشان داده می شود.

نوک پروب قرمز را به داخل کوتاه تر (داغ) دو شکاف عمودی خروجی فشار دهید. پروب سیاه را در شکاف بیشتر (خنثی) قرار دهید. بازخوانی روی صفحه کنتور را بررسی کنید. یک خروجی با عملکرد مناسب باید 110 تا 120 ولت تولید کند.

بعد ، پروب سیاه را از خروجی خارج کنید – پروب قرمز را در جای خود بگذارید و پروب سیاه را در سوراخ کوچک و گرد (زمین) زیر دو شکاف قرار دهید. قرائت باید ثابت بماند. اگر اینگونه نباشد ، خروجی به طور نامناسب سیم کشی شده است ، یا شاید سیم زمین(ارت) از بین رفته باشد. با برق کارتماس بگیرید.

فرق اهم متر با مولتی متر

نکته مهمی که وجود دارد این است که کاربرد  اهم متر فقط برای اندازه گیری مقاومت الکتریکی اجسام رساناست ولی مولتی متر برای اندازه گیری چندین کمیت مانند جریان الکتریکی، ولتاژ و مقاومت الکتریکی کاربرد دارد.

برای عیب یابی و اندازه گیری یک مدار هم به مولتی متر و هم به اهم متر نیاز است که این نیاز به تنهایی توسط مولتی متر تامین می شود. اما اهم متر به هیچ عنوان توانایی جایگزین شدن مولتی را ندارد.

نکته دیگر اینکه اهم متر نسبتاً ارزان تر از مولتی متر است اما خرید یک مولتی متر خوب به دلیل کارایی و قابلیت بیشتر اقتصادی تر از داشتن یک اهم متر می باشد.

انتخاب یک مولتی متر

شما می توانید طیف گسترده ای از مولتی مترها را با عملکردها و دقت های مختلف پیدا کنید. یک مولتی متر اساسی حدود 100هزارتومان هزینه دارد و سه مقدار ساده اما اساسی در مدار شما را اندازه گیری می کند: ولتاژ ، جریان و مقاومت.

تصاویر انواع مولتی متر + لیست قیمت

34 مدل مولتی متر پرفروش بازار با قیمت کمتر از [900 هزار تومان]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.