راهنمای جامع خرید ماسک تنفسی+20مدل ماسک[باکیفیت]با قیمت روز

ماسک‌ تنفسی جز تجهیزات حفاظت فردی هستند که به منظور کاهش آلاینده های موجود در هوا به ریه ها ساخته شده اند.ماسک های متنوعی در بازار موجود است. مردم به دلیل اطلاعات محدودی که دراین خصوص دارند درخرید دچارتردید میشوند. ماسک تنفسی از نظرحفاظتی که ایجاد میکنند انواع مختلفی دارند. درادامه مطالب به نکاتی که در خرید ماسک و میزان حفاظت آن مهم است میپردازیم.

ماسک تنفسی چیست؟

ماسک تنفسی وسیله ای پوشیدنی است که برای محافظت از فرد در برابر استنشاق مواد خطرناک و زیان آور از جمله ذرات مانند گرد و غبار و میکروارگانیسم های موجود در هوا و همچنین دودها، بخارها و گازهای خطرناک ، فیوم ها، سموم شیمیایی و سایر آلاینده ها محافظت می کند. با استفاده از ماسک تنفسی مناسب، به مقدار زیادی از ابتلا به بیماری های شغلی و تنفسی پیشگیری می کنید.

برای محافظت از ریه ها در برابر ذرات آلاینده و گرد و غبار موجود در هوا، بیماریهای تنفسی مانند آنفلوانزا و دیگر بیماریهای عفونی از ماسک تنفسی استفاده می شود. ماسک تنفسی در واقع جزء تجهیزات حفاظت فردی هستند که به منظور کاهش ورود آلاینده های موجود در هوا به ریه ها طراحی و ساخته شدهاند. ماسک تنفسی از لحاظ کاربرد و ویژگیها دارای انواع مختلفی هستند.

از رایجترین آنها میتوان به ماسک پزشکی، ماسک دهانی، ماسک فیلتردار و ماسک مخصوص تنفسی اشاره کرد.  برای مثال از استفاده های عمومی ماسک تنفسی می توان به کاربرد آن در آلودگی هوا اشاره کرد. با استفاده از این وسیله در هنگام آلودگی هوا می توانیم از ابتلا به بسیاری از بیماری های قلبی و ریوی پیشگیری کنید.

از ماسک تنفسی در مصارف صنعتی نیز استفاده می شود. برای مثال برای کاهش میزان مسمومیت با گرد و غبار چوب، سیمان، مواد شیمیایی و… از ماسک تنفسی استفاده می کنند،ویا از ماسک‌های ایمنی و نانو در صنایع دیگری مثل جوشکاری به‌کار می‌روند. از این نوع ماسک ها در محیط های پزشکی و درمانی نیز استفاده می شود.

 در محیط های پزشکی و درمانی،  پزشکان و کادر درمانی از ماسک N95 برای پیشگیری از سرایت بیماری های واگیردار استفاده کردند. آن ها همچنین در بحران ویروس کرونا ، از ماسک N95 و ماسک N99 برای پیشگیری از انتقال قطرات حاوی ویروس و همچنین پیشگیری از انتقال بزاق دهان بیماران به افراد دیگر استفاده کردند.این روزها با توجه به شیوع بیماریهای واگیر مانند کورونا و آنفلوانزا و همچنین افزایش آلایندههای هوا، خرید ماسک تنفسی به یک ضرورت تبدیل شده است.

انواع ماسک تنفسی

طبقه بندی های مختلف در خصوص ماسک ها وجود دارد:

 1. طبقه بندی از نظر نوع کاربرد  : ماسک پزشکی- ماسک صنعتی
 2. طبقه بندی از نظر جنس: یکبار مصرف-چند بار مصرف
 3. طبقه بندی از نظر محل کاربرد : بیمارستانی- عمومی(خارج بیمارستانی)
 4. طبقه بندی از نظر جنس : پارچه ای-کاغذی-مواد مخصوص(پروپیلن و …)
 5. طبقه بندی از نظر فیلتر :  دارای فیلتر و بدون فیلتر

همچنین ماسک تنفسی، گستره متنوعی از ماسکهای ساده و یکبار مصرف ارزان قیمت تا ماسک های گرانقیمت و چندبار مصرف مثل ماسک گاز را شامل میشوند.

انواع مختلفی از ماسک تنفسی وجود دارد که رایج ترین استانداردهای آن ها عبارتند از: ماسک N99، ماسک N95، ماسک FFP2 و ماسک FFP3 .. ما در ادامه به بررسی انواع ماسک های پرمصرف  در شرایط بحرانی کرونا، همانند ماسک های پارچه ایی و ماسک های پزشکی می پردازیم.

انواع ماسک پارچه ای

 

ماسک پارچه ای

 Supratik Guha استاد مهندسی مولکولی در دانشگاه شیکاگو

اول خود پارچه را بررسی کنید ، فشردگی بافت پارچه واقعاً اهمیت دارد و این اولین چیزی است که باید به آن دقت کنید.

برای بررسی پارچه، آن را جلوی نور نگه دارید ، اگر به راحتی می‌توانید خطوط الیاف پارچه را ببینید، پس ماسکی که با این پارچه درست شود، نمی‌تواند فیلتر خوبی باشد.

محققان می‌گویند پارچه صد در صد کتان که بافت محکم و فشرده دارد، ماسک خوبی می‌شود. زیرا در سطح میکروسکوپی، الیاف طبیعی کتان نسبت به پارچه‌های مصنوعی، معمولاً ساختار سه بعدی دارند، که نرم‌تر هم هستند. این ساختار سه بعدی می‌تواند موانع بیشتری بر سر راه ذرات مزاحم ایجاد کند.

به تازگی مطالعه‌ای انجام شد که در آن انواع و اقسام پارچه‌ها از جهت این که تا چه اندازه قابلیت فیلتر کردن دارند مورد بررسی قرار گرفت. تنها دو نوع پارچه‌ی مصنوعی که یکی از آن‌ها 100 درصد پلی‌استر بود، فیلتر خوبی بود و بیشتر پارچه‌های مصنوعی از جهت قابلیت فیلتر کردن، ارزشی نداشتند؛ اما حتی زدن ماسکی که از پارچه‌ی مصنوعی تهیه شده، بهتر از اصلاً ماسک نزدن است.

ماسک پارچه‌ای چند لایه

طبق مطالعات گوناگونی دریافته‌اند ماسک‌هایی که از چند لایه درست شده‌اند بهتر و مؤثرتر می‌توانند جلوی ذرات ریز را بگیرند. ماسکی که از دو لایه پارچه با بافت فشرده با فیلتری توکار ساخته شده، انتخاب بسیار خوبی است.

بهترین فیلتر برای قرار دادن بین دو لایه پارچه، پلی‌پروپیلن است که از پلاستیک مشتق شده است. پلی‌پروپیلن به عنوان یک فیلتر فیزیکی بسیار عالی است اما یک امتیاز دیگر هم دارد; از قدرت الکتریسیته ساکن استفاده می‌کند. حالت استاتیکی را در نظر بگیرید که وقتی دو تکه پارچه را به هم مالش می‌دهید روی می‌دهد و این همان اتفاقی است که در ماسک دو لایه پارچه‌ای با فیلتر پلی‌پروپیلن روی می‌دهد. خاصیت چسبندگی استاتیک، ذرات دو سوی ماسک را گیر می‌اندازد و این همان چیزی است که شما می‌خواهید.

شما چه ماسک پارچه‌ای انتخاب کنید و چه ماسک جراحی! باید بدانید که ماسک زدن به این معنی نیست که دیگر می‌توانید مدت طولانی در تماس با دیگران باشید. این ماسک‌ها ممکن است فقط تا چند دقیقه بتوانند محافظت ایجاد کنند، نه تا چند ساعت! پس همچنان بهترین کار رعایت فاصله‌ی اجتماعی است.
پلی ‌پروپیلن برخلاف سایر مواد، وقتی که در اثر بازدم شما رطوبت ایجاد می‌شود نیز می‌تواند شارژ الکتریسیته ساکن را حفظ کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که پلی پروپیلن وقتی که شسته می‌شود، الکتریسیته ساکن خود را از دست می‌دهد اما شما می‌توانید با اتو کشیدن آن، دوباره آن را شارژ کنید یا این که با دستکش‌های پلاستیکی آن را به مدت 20 ثانیه مالش دهید.

یک ماسک دو لایه که از کتان بافت فشرده ساخته شده به تنهایی می‌تواند تقریباً 35 درصد از ذرات را فیلتر کند. اما افزودن فیلتری دو لایه که از پلی پروپیلن شارژ شده است می‌تواند قابلیت فیلترکنندگی ماسک را 35 درصد دیگر افزایش دهد. لایه‌ی کتانی ماسک باید نزدیک‌ترین لایه به صورتتان باشد زیرا این‌گونه راحت‌تر خواهید بود و سلامت پوستتان بهتر حفظ خواهد شد.

اگر به پارچه‌ی پلی پروپیلن دسترسی ندارید، از دستمال کاغذی استفاده کنید; دو ورق دستمال کاغذی را بردارید، آن‌ها را روی هم تا کنید و داخل ماسکتان بگذارید تا در نهایت یک ماسک چهار لایه ‌ای داشته باشید که می‌توانید هر روز فیلترش را عوض کنید. جالب است بدانید دستمال کاغذی چهار لایه، محافظ بسیار خوبی است اما دستمال کاغذی این امتیاز را ندارد که الکتریسیته ساکن را نگه دارد.

اگر هیچ یک از راهکارهای بالا برای شما ممکن نیست، ماسکی که از سه لایه یا بیشتر، کتان بافت فشرده ساخته شده نیز ماسک بسیار خوبی است.

برخی از سایت‌های فروش آنلاین ادعا می‌کنند فیلتر قهوه می‌تواند فیلتر خوبی برای ماسک باشد؛ اما فیلتر قهوه، نفس کشیدن را سخت می‌کند، بنابراین شما از اطراف فیلتر نفس خواهید کشید نه از پشت آن.  تصور کنید یک شیلنگ آب دستتان است و شما شست خود را روی قسمتی از آن می‌ گذارید و آب به اطراف پخش می‌شود. همین اتفاق در مورد فیلتر قهوه می‌افتد، یعنی جریان هوایی که تنفس می‌کنید در اطراف فیلتر خواهد بود، نه از طریق فیلتر و این هدف شما برای استفاده از ماسک نیست.

نکاتی که باید در خرید ماسک تنفسی پارچه ایی باید به آن توجه نمود

شکل ماسک هم دارای اهمیت است

توانایی ماسک برای فیلتر کردن ذرات نه تنها بستگی به جنس آن دارد بلکه مهم است که چگونه دهان و بینی‌تان را می‌پوشاند. در مورد ماسک‌ پارچه‌ای، آن‌هایی که کاملاً روی صورتتان قرار می‌گیرند بهترین ماسک هستند. ماسک ‌های چین‌دار یا تاخورده نیز انتخاب‌های خوبی هستند.

چین‌خوردگی‌ها یا تاخوردگی‌ها روی صورت باز می‌شوند و بنابراین شما هوای بیشتری در خود ماسک دارید و مجبور نیستید از درزهای طرفین ماسک هوا را به درون بکشید یا بیرون دهید. ماسک‌هایی که در قسمت جلو، کاملاً صاف هستند، کم اثرترند.

از ماسک‌هایی که دریچه‌ی بازدم دارند استفاده نکنید

بعضی از ماسک‌ های پارچه‌ای و یک‌بارمصرف، دریچه‌ای در قسمت جلو برای بازدم دارند. این دریچه باعث می‌شود راحت‌تر بازدم انجام دهید اما هوای فیلتر نشده را رها می‌کند، بنابراین اگر شما ناقل ویروس باشید، از دیگران محافظت نخواهد کرد. فراموش نکنید که محافظت از دیگران، اصلی‌ترین دلیل ماسک زدن شماست.

ماسک را تمیز نگه دارید

کارشناسان می‌گویند ماسک‌ های پارچه‌ای باید هر روز با آب داغ و صابون یا پودر رخت‌شویی شسته شوند. ماسک باید پیش از استفاده‌ی دوباره، کاملاً خشک شده باشد، زیرا ماسک نمدار می‌تواند نفس کشیدن را سخت کرده و احتمال رشد میکروارگانیسم‌ها را بیشتر کند.

 

استانداردهای فیلتر های ماسک تنفسی

طبقه بندی ماسک های تنفسی بر اساس استانداردهای آمریکا (مانند N95  وغیره)

طبقه بندي بر اساس مقررات آمریکا مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی NIOSH ،مرجع طبقه بندی ماسک ها در آمریکا است. طبقه بندی NIOSH فقط به پالایش ذرات معلق در هوا اشاره دارد و به توانایی ماسک در حذف گازهای شیمیایی و بخارات هوا اشاره نمیکند.

NIOSH در حال حاضر9 طبقه‌بندی از ماسک‌های مورد تأیید را بر اساس سری ماسک و سطح کارایی آن ایجاد کرده‌است. بخش اول نام طبقه‌بندی فیلتر، سری را با استفاده از حروف N , R یا P نشان می‌دهد تا مقاومت فیلتر در برابر تخریب راندمان تصفیه را هنگام قرار گرفتن در معرض ذرات معلق در روغن (به عنوان مثال، روان‌کننده‌ها، برش مایعات، گلیسیرین و غیره) نشان دهد) تعاریف و استفاده در نظر گرفته شده برای هر سری درجدول زیر نشان داده شده‌است.

دسته بندی

 چه زمانی از این نوع ماسک میتوان استفاده کرد

N

نشان دهنده عدم مقاومت در برابر روغن است. این نوع هنگامی که ذرات روغن وجود ندارد استفاده می ‌شود.

R

نشان دهنده مقاومت در برابر روغن است. در صورت وجود ذرات روغن استفاده می‌شود و فیلتر پس از یک تغییر در آن دفع می‌شود.

P

 نشان دهنده اشباع روغن است. در هنگام وجود ذرات روغن استفاده می‌شود و فیلتر برای بیش از یک شیفت دوباره استفاده می‌شود.

 

مقدار دوم حداقل سطح کارایی فیلتر را نشان می‌دهد. طبق پروتکل تعیین شده توسط NIOSH، هر طبقه‌بندی فیلتر باید حداقل سطح کارایی را نشان دهد.

ماسک فیلتر دار

رتبه بندی

توضیحات

ماسک فیلتر دار N

N95

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از0.3 میکرون با فیلتراسیون 95 درصد غیرمقاوم نسبت به روغن
 

N99

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3میکرون با فیلتراسیون 99 درصد غیرمقاوم نسبت به روغن
 

N100

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 97.99 درصد غیرمقاوم نسبت به روغن

ماسک فیلتر دار R

R95

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 95 درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر 8 ساعت
 

R99

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر 8 ساعت
 

R100

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 97.99 درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر 8 ساعت

ماسک فیلتر دار P

P95

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 95 درصد مقاوم نسبت به روغن
 

P99

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد مقاوم نسبت به روغن
 

P100

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 97.99 درصد مقاوم نسبت به روغن

 

طبقه بندی ماسک های تنفسی بر اساس استانداردهای اروپا (مانند FFP2 و غیره)

طبق استاندارد اروپایی EN 143 ، استاندارد “P” برای ذراتی در نظر گرفته می شود که می توانند به ماسک بچسبند. همچنین طبق استاندارد اروپایی EN 149 ، استاندارد FFP برای ماسک هایی در نظر گرفته می شود که تماما از فیلتر ساخته شده اند و فقط چند بخش کوچک آن از جنس فیلتر نیست.

استاندارد اروپا EN149، ماسک های تنفسی را بر اساس کارایی پالایش ذرات به صورت زیر طبقه بندی می کند:

دسته بندی ماسک

نوع فیلتر

توضیحات

FFP1

ماسک

مناسب برای ذرات بزرگتر از 5 میکرون با فیلتراسیون 80 درصد

FFP2

مناسب برای ذرات بین 2 تا 5 میکرون با فیلتراسیون 94 درصد

FFP3

مناسب برای ذرات کوچکتر از 2 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد

P1

متصل شونده

مناسب برای ذرات بزرگتر از 5 میکرون با فیلتراسیون 80 درصد

P2

مناسب برای ذرات بین 2 تا 5 میکرون با فیلتراسیون 94 درصد

P3

مناسب برای ذرات کوچکتر از 2 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد

 

هر دو استاندارد EN143 و EN149 میزان نفوذپذیری فیلتر ماسک ها را طی یک آزمایش یکسان انجام می دهند. این آزمایش به این صورت است که ابتدا به مدت 24 ساعت هر کدام از فیلترها را در دمای 70 درجه سانتی گراد و -30 درجه سانتی گراد نگهداری می کنند و سپس به کمک کلرید سدیم خشک و آئروسل های روغن پارافین میزان نفوذ پذیری را اندازه می گیرند.

برای این استانداردها آزمایش های مقاومت مکانیکی، مقاومت تنفسی و میزان گرفتگی نیز انجام می شود. استاندارد EN 149 آزمایش میزان نشتی از شکاف بین ماسک و صورت را نیز انجام می دهد. به این صورت که 10 نفر ماسک را می پوشند و هر کدام از این 10 نفر، 5 تمرین ورزشی را انجام می دهند. طبق این استاندارد، میانگین میزان نشتی هیچ یک از 8 نفر نباید بیشتر از اعداد فوق (اعداد جدول بالا) باشد.

طبقه بندی ماسک های تنفسی بر اساس استانداردهای دیگرکشورها مانند چین، کره، ژاپن و.. (مانند KN95 و غیره)

در سراسر دنیا دیگر استانداردهای ماسک تنفسی معمولا نزدیک به استانداردهای آمریکا و اروپا است. برای فیلتر کردن ذرات غیر روغنی (مانند ذرات ناشی از آتش سوزی، آلودگی هوای PM 2.5 ، فوران های آتشفشانی یا ذرات معلق بیولوژیکی مانند ویروس ها) ماسک هایی که در زیر لیست شده اند، معادل استاندارد ماسک N95 آمریکایی و ماسک FFP2 اروپایی است:

 • ماسک KN95:  که تحت نظارت دولت چین تولید می‌شود. این ماسک های تنفسی مدل های KN و KP دارد.. این ماسک مانند ماسک N95 جوری طراحی شده که دست‌کم 95 درصد از ذرات معلق در هوا را فیلتر می‌کند. اما آزمایش‌ها نشان داده عملکرد خیلی از ماسک‌های KN95 موجود در بازار درست نبوده و خیلی از آن‌ها قلابی‌اند.
 • ماسک P2 استرالیایی / نیوزلندی که مشابه استانداردهای اروپایی است.
 • ماسک درجه یک کره ای که به آن ماسک KF94 نیز می گویند. سایر ماسک های کره ای مشابه استاندارد اروپایی به ماسک های KF80 ، KF94 و KF99 تقسیم بندی شده اند.
 • ماسک DS ژاپنی که دو زیر مجموعه به نام ماسک DS2 و ماسک RS2 دارد. حروف D نشان می دهد که ماسک یکبار مصرف است و حرف R نشان می دهد که ماسک قابل تعویض است.
 • ماسک N95 مکزیکی
 • ماسک PFF2 برزیلی

انواع ماسک پزشکی

ماسک جراحی (ماسک طبی یا ماسک پزشکی)

ماسک جراحی ماسک صورت و ماسک جراحی در دسته بندی ماسک پزشکی قرار دارند. ماسک های پزشکی معمولا به دو صورت کشدار و بند دار تولید میشوند. ماسک صورت یکی از پرکاربردترین ماسکهای پزشکی است که بر روی دهان و بینی قرار میگیرد. این ماسک دهانی به صورت یک، دو و یا سه لایه و از جنس کاغذ و یا پنبه و مواد مخصوص تهیه میشود.

ماسک جراحی (ماسک طبی یا ماسک پزشکی) ، یک ماسک دهانی یک بار مصرف است. این ماسک از پارچه و یا پلیپروپیلن و مواد مخصوص تهیه میشود. ماسک جراحی یک نوع ماسک پزشکی برای کارکنان بیمارستانها است. اگر در محیط بیمارستان مشغول به کار هستید، با استفاده از ماسک جراحی و پوشاندن دهان و بینی خود با آن، نگرانی شما از بابت انتقال ارگانیسمهای بیماریزای موجود در هوا، تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

یک ماسک جراحی مناسب حداقل دارای 80 درصد کارایی فیلتراسیون باکتریایی است.

لازم به ذکر است که استفاده از ماسک جراحی در محیطهای غبارآلود توصیه نمیشود، زیرا این نوع ماسک تنفسی نمیتواند ریه های شما را از آلایندههای خطرناک در اندازه کوچکتر از 5/2 میکرون مصون نگهدارد.

 

ماسک N95 جراحی چیست و براي چه کسانی کاربرد دارد؟

 

N95 جراحی (یا N95 پزشکی) ماسک N95 ای هستند که با تأیید سازمان غذا و دارو به مصرف کاربردهای پزشکی و درمانی میرسند. این ماسک ها فقط برای استفاده کارکنان بخش درمان که نیاز به محافظت در برابر مایعات و قطرات موجود در هوا دارند توصیه می شود. این ماسک تنفسی در بیرون مراکز درمانی کاربرد ندارد.

ماسک N95 برخی از بیماریها مانند آنفلوانزا، آبله مرغان، سرخک و سندروم حاد شدید تنفسی از طریق هوا قابل انتقال هستند، ماسک N95 توانایی بالایی در جلوگیری از انتقال این بیماریها دارد. استفاده راحت، فیکس شدن کامل روی صورت و همچنین فیلتراسیون بالای ذرات ریز معلق در هوا را میتوان سه ویژگی مهم ماسک N95 دانست.

توجه به این نکته ضروری می باشد که این نوع ماسک به دو منظور مختلف طراحی شده است : استفاده در امور پزشکی و استفاده در صنعت و لذا در هنگام خرید توجه به کاربرد آن ضروری می باشد.

ماسکهای N95 جراحی تفاوت ظاهری با دیگر ماسک N95 ندارند. نمونه ای از ماسک N95 پزشکی را میتوانید در شکل زیر ملاحظه کنید.

ماسک n95ماسک N95 ممکن است بدون سوپاپ یا سوپاپدار باشند. تنفس با ماسکهای جراحی N95 به دلیل استانداردهای مقاومتی و فیلتراسیون بالا دشوارتر است،همچنین ممکن است برخی کارکنان از گرمای ایجادشده در زیر ماسک گله مند باشند. میزان محافظت ماسک N95 سوپاپدار به اندازه ماسکهای N95 جراحی بدون سوپاپ نیست. وجود سوپاپ، تنفس را تسهیل میکند و دما را کاهش میدهد، اما محافظت را کاهش می دهد.

در هنگام خرید ماسک N95 حتما در انتخاب اندازه آن دقت کنید. کیپ شدن ماسک بر روی دهان و بینی باعث بهبود عملکرد آن میشود. برای کودکان از ماسک مخصوص کودکان و برای بزرگسالان از ماسک مخصوص بزرگسالان استفاده کنید.

 

تفاوت بین ماسک پزشکی و یک ماسک تنفسی مخصوص از جمله مدل N95  و FFP2 درچیست؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که تفاوت ماسک ‌های ساده پزشکی ffp2 , و n95 در چیست یا اینکه کدام ماسک مناسب تر و بهتر است؟

همانطور که پیش تر هم اشاره شد ماسک تنفسی نمیتواند ریه های شما را از آلاینده های خطرناک در اندازه کوچکتر از 5/2 میکرون مصون نگهدارد. اما بر خالف ماسک های پزشکی، یک ماسک N95  و FFP2 می توانند 95 ٪از ذرات 0.3 میکرون را مسدود کند.

همچنین با توجه به توضیحات ارائه شده در بخش  طیقه بندی ماسک ها بر اساس استاندارهای  اروپا و آمریکا به راحتی میتوان دریافت که به لحاظ کارایی و فی تفاوت بین ماسک پزشکی و یک ماسک تنفسی مخصوص از جمله مدل N95  و FFP2 درچیست؟ لتراسیون هر دو ماسک N95  و FFP2  هم سطح بوده و تفاوت چندانی باهم ندارند به غیراز اینکه  ماسک های FFP2  توانایی فیلتراسیون ذرات روغنی رو هم دارا می باشند.

 

تاریخ انقضا و مدت زمان استفاده از ماسک تنفسی چقدر است ؟

اصولا ماسک های تنفسی لوازمی یک بار مصرف هستند (مگر اینکه ماسک شما دارای کارتریج یا فیلترهای قابل تعویض باشد).

اما عده ای براساس نوع و مکان استفاده از آن ها عمر مفید متفاوتی را برای ماسک در نظر می گیرند. برای مثال می گویند ماسکی که در هوای آلوده از آن استفاده می کنیم عمر بیشتری نسبت به ماسکی که در کارخانه ذوب آهن استفاده می شود، دارد.

ماسک های پارچه ایی با پارچه های 100 درصد پنبه یا متقال ( به طور کلی پارچه های بدون پرز که حساسیت ایجاد ننماید) و حداقل دولایه باشد تقریبا 4 ساعت قابل استفاده است و باید مجدد  مورد شستشو قرار گیرد.

عمر مفید ماسک فیلتردار n95 و ffp2 به طور عمومی می تواند تا 8 ساعت کاری باشد اما بطور کلی در سه حالت زیر باید ماسک فیلتردار n95 یا ffp2 تعویض شود:

اگر قالب کاسه ای شکل ماسک فرم خود را از دست داده باشد و روی صورت تان بطور کامل محکم نچسبد که باعث نشت هوای بیرون به درون ماسک شود.

اگر با وجود زدن ماسک روی صورت بوی دود و هوای آلوده از بیرون را احساس می کنید.

اگر فیلتر ماسک کثیف شده باشد و آلودگی ها گرد و غبار روی سطح آن دیده شود که قابل تمیز شدن نباشند.

 

ماسک تا چه حد از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند؟

نتایج یک مطالعه در هنگ کنگ نشان داد که میزان انتقال ویروس کرونای جدید از طریق قطرات تنفسی و یا ذرات هوابرد در هنگام استفاده از ماسک های پزشکی 75 درصد کاهش می یابد. نتایج مطالعه دیگر نشان می دهد که در صورت استفاده صحیح از ماسک های پزشکی تا 100 درصد امکان انتشار ویروس از ناحیه تنفسی افراد کم می شود و اگر در مکان های عمومی 80  درصد افراد از ماسک استفاده کنند، امکان انتقال ویروس وجود نخواهد داشت.

به هر حال اطلاعات موجود در این زمینه هنوز کامل نیست و اعداد و ارقام ارایه شده در خصوص تاثیر ماسک بر میزان انتقال قابل استناد نیست.

البته مطالب غیر مستند منتشر شده در فضای مجازی تلاش کرده اند اثرات استفاده از ماسک را کمی سازی کنند مثلا گفته شده است: “اگر فرد سالمی ماسک بپوشد و با فرد ناقل که ماسک نپوشیده در تماس باشد احتمال انتقال 70 درصد است، یا اگر فرد سالم ماسک نپوشد و یا یک فرد ناقل که ماسک پوشیده در تماس باشد امکان انتقال 5 درصد خواهد بود و در صورتی که هر دو ماسک بپوشند امکان انتقال ویروس 5/1 درصد است”.

ولی طبق شواهد موجود، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا کمی سازی اثرات پوشیدن ماسک را تأیید نکرده و در حال حاضر چنین اطلاعاتی در دسترس نیست. برخی از مطالعات همچون موارد بالا در مورد اثربخشی استفاده از ماسک انجام شده است، اما هیچ کدام شواهد کافی برای اثبات چنین ادعاهایی را ارایه نمی دهند. تاکنون هیچ یک از مقامات بهداشتی نیز از این ادعاها حمایت نکرده اند.

سازمان جهانی بهداشت نیز اظهار داشته که پوشیدن ماسک به تنهایی کافی نیست و باید پوشیدن ماسک به همراه شستشوی مکرر و مناسب دست انجام شود. بسیاری از متخصصان حتی در مورد استفاده نامناسب از ماسک مانند دست زدن به آن و  عدم شستن دست ها قبل و بعد از استفاده از ماسک، ابراز نگرانی کرده اند و می توانند خطر انتقال ویروس را افزایش دهد.

یافته های علمی حاکی از اثربخش بودن پوشیدن صحیح ماسک در برابر همه گیری ویروس کرونا است و سازمان های معتبر بهداشتی همچون سازمان جهانی بهداشت و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها نیز بر این موضوع تاکید دارند و پوشیدن ماسک های پارچه ای خانگی نیز در صورتیکه بر اساس راهنماهای معتبر تهیه و به روش صحیح شستشو و استفاده شود دارای اثر بخشی مطلوب می باشد.

اما اطلاعات موثق و شواهدی در زمینه کمی سازی میزان انتقال ویروس کرونا در صورت استفاده و یا عدم استفاده از ماسک وجود ندارد و تاکنون هیچ یک از سازمان های معتبر بهداشتی از چنین ادعاهایی حمایت نکرده اند.

نحوه استفاده درست از ماسک تنفسی

 • دستان خود را تمیز کنید:

قبل از لمس ماسک تمیز،دستان خود را با آب و صابون کاملا بشویید. باید دستان خود را حداقل 30 تا 20 ثانیه بشویید . همیشه از یک حوله کاغذی تمیز برای خشک کردن دستان خود استفاده کنید و سپس آن حوله کاغذی را درون سطل زباله بیندازید.

قبل از اینکه آن را دور بیندازید ممکن است بخواهید از آن حوله کاغذی استفاده کنید تا پس از شستن دستان خود ، در را باز و بسته کنید. ماسک را بررسی کنید : هنگامی که یک ماسک جدید را از جعبه درمی آورید ، آن را چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نقص ، سوراخ و پارگی در ماسک وجود ندارد. اگر ماسک دارای نقایص ، سوراخ و شکاف است ، آن را دور ریخته و ماسک جدید (استفاده نشده) دیگری را انتخاب کنید.

 • قسمت بالای ماسک را به درستی تنظیم کنید:

برای اینکه ماسک تا حد ممکن به پوست شما نزدیک شود ، قسمت بالایی ماسک دارای لبه خمیده اما محکم خواهد بود که می تواند در اطراف بینی شما قرار گیرد. قبل از استفاده از ماسک روی صورت خود اطمینان حاصل کنید که این قسمت به سمت بالا قرار دارد .

 • از طرف مناسب ماسک به سمت بیرون اطمینان حاصل کنید:

قسمت داخلی بیشتر ماسک های پزشکی به رنگ سفید است ، در حالی که قسمت بیرونی دارای نوعی رنگ است. قبل از استفاده از ماسک بر روی صورت خود ، اطمینان حاصل کنید که قسمت سفید ماسک به سمت صورت شما باشد .

 • ماسک را روی صورت خود قرار دهید:

انواع مختلفی از ماسک های پزشکی موجود است که هر کدام روش های مختلفی برای اتصال ماسک به سر شما دارند .

 • حلقه گوش :

برخی از ماسک ها دارای 2 حلقه گوش در دو طرف ماسک هستند. این حلقه ها به طور معمول از یک ماده االستیک ساخته شده اند تا بتوان آنها را کشید. این نوع ماسک را توسط حلقه ها بردارید ، یک حلقه را دور یک گوش قرار دهید و سپس حلقه دیگر را در اطراف گوش دیگر خود قرار دهید.

 • گره ای یا بندی :

برخی از ماسک ها با تکه های پارچه ای که به پشت سر شما گره خورده است ، ارائه می شود. بیشتر ماسک ها با بندهای بالایی و پایینی همراه هستند. ماسک را به وسیله بندهای بالا بلند کنید ، بندها را در پشت سر خود قرار دهید و آنها را به هم وصل کنید.

 • نواری :

بعضی از ماسک ها دارای 2 بند الستیک هستند که در پشت و اطراف پشت سر شما قرار دارند . ماسک را جلوی صورت خود نگه دارید ، بند بالا را بالای سر خود بکشید و آن را در اطراف تاج سر خود قرار دهید. سپس باند پایین را بالای سر خود بکشید و آن را در پایه جمجمه قرار دهید.

 • تنظیم قسمت روی بینی ماسک قطعه بینی را تنظیم کنید:

اکنون که ماسک پزشکی روی سر و صورت شما قرار گرفته است ، از انگشت اشاره و انگشت شست خود استفاده کنید تا قسمت خمیده لبه بالای ماسک را در اطراف پل بینی خود بچسبانید .

 • در صورت لزوم باند پایین ماسک را گره بزنید:

اگر در حال استفاده از ماسک با بندهایی هستید که در قسمت بالاو پایین گره خورده است ، اکنون می توانید باند پایین را در زیر پایه جمجمه خود ببندید. از آنجا که تنظیم قطعه بینی می تواند بر روی مناسب بودن ماسک تأثیر بگذارد ، بهتر است بعد از تنظیم قسمت بینی بندهای پایین را ببندید. اگر تسمه های پایین را قبلا به هم گره زده اید ، شاید در صورت لزوم مجبور شوید دوباره آنها را محکم تر کنید.

 • تنظیم ماسک روی صورت :

ماسک را به صورت و زیر چانه خود بچسبانید. پس از آنکه ماسک کاملا ایمن شد ، آن را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که صورت و دهان شما را پوشانده است ، و لبه پایینی زیر چانه شما قرار دارد.

 • ترفندی برای پوشش بهتر ماسک:

لایه‌ای از جوراب‌شلواری به ماسکتان اضافه کنید. 20 تا 25 سانتیمتر از بالا تا پایین یک لنگه از جوراب‌شلواری را ببرید و آن را روی ماسکتان بکشید. این کار باعث می‌شود عوض اینکه ذرات از لبه‌ های شل ماسک عبور کنند، در ماسک گرفتار شده و فیلتر شوند.

 

نحوه برداشتن صحیح ماسک تنفسی

 1. دستان خود را تمیز کنید; بسته به آنچه که قبل از برداشتن ماسک با دستان خود انجام داده اید ، ممکن است الزم باشد که دستان خود را بشویید .
 2. ماسک را با دقت جدا کنید; به طور کلی ،ماسک را فقط با لمس لبه ها ، بندها ، حلقه ها و نوارها جدا کنید. قسمت جلوی ماسک آلوده را لمس نکنید .
 3. ماسک های پزشکی طوری طراحی شده اند که فقط یک بار قابل استفاده هستند. بنابراین وقتی ماسک را جدا کردید ، فوراً آن را درون سطل زباله بگذارید . در محیطهای پزشکی احتمالا سطل زباله مخصوص برای وسایل بیوشیمیایی مانند ماسک های استفاده شده و دستکش وجود دارد.
 4. در یک محیط غیر پزشکی که ماسک می تواند آلوده باشد ، ماسک را به تنهایی درون یک کیسه پالستیکی قرار دهید. کیسه پالستیکی را گره بزنید و سپس کیسه پالستیکی را درون سطل زباله بیندازید. پس از درآوردن ماسک ، دستان خود را یکبار دیگر بشویید.

 

لیست خرید 20 مدل بهترین ماسک تنفسی [با کیفیت]+ قیمت روز

ماسک تنفسی مدل ملت بلون بسته 51 عددی

 • سه لایه فیلتردار تمام پرس التراسونیک (اسپان باند + لایه وسط فیلتر ملت بلون + اسپان باند)
 • دارای فیکسر بینی قابل تنظیم
 • جلوگیری از ایجاد واکنش آلرژیک
 • لایه ملت بلون، مخصوص نفوذ ناپذیری ویروس ها و فیلتر اصلی است که بر طبق استاندارد تعریف شده معاونت غذا و دارو

ماسک تنفسی مدل SB1 بسته 50 عددی

 • مناسب برای مصرف عمومی
 • ماسک سه لایه
 • دارای گیره بینی
 • بهتر است هر 2 یا 3 ساعت یکبار ماسک خود را تعویض کنید

ماسک تنفسی مدل 3270 بسته 50 عددی

 • مناسب برای: عمومی، بیمارستان
 • تشکیل شده از دو لایه ملت و سه لایه اسپان
 • فیلتر ندارد

ماسک تنفسی بایکو مدل BS بسته 50 عددی

 • سه لایه (اسپان ، بایکو ، اسپان )
 • فیلتر ندارد
 • مناسب مصرف عمومی

ماسک تنفسی مدل مدیکوم B12 بسته 53 عددی

 • تولید شده از سه لایه ی اصلی از پارچه SMS
 • لایه خارجی این ماسک تشکیل شده از نانو اسپان باند هیدرو فوبیک
 • مناسب برای: عمومی، بیمارستان
 • فیلتر : دارد

ماسک تنفسی مدل MOS01

 • حاوی 50عدد ماسک سه لایه تمام دوخت التراسونیک
 • شامل 10 رنگ شاد و متنوع
 • فیلتر ندارد
 • مناسب مصرف عمومی

ماسک تنفسی آسان پوش مدل Melt blown بسته 50 عددی

 • دارای فیلتراسیون بالا
 • استریل بودن ماسک ها با استفاده از دستگاه مخصوص
 • جلوگیری از ایجاد واکنش آلرژیکی
 • مناسب برای: عمومی، بیمارستان
 • قابلیت تنظیم روی بینی

ماسک تنفسی انزانی مدل Ebl01 بسته 10 عددی

 • 3 لایه ( دو لایه اسپان و یک لایه میانی ملت)
 • مناسب برای: عمومی، بیمارستان
 • فیلتر: ندارد

ماسک تنفسی بایکو مدل PB بسته 50 عددی

 • سه لایه (اسپان ، بایکو ، اسپان )
 • بدنه پرس اولتراسونیک
 • بدون الیاف شیشه.. بی بو و عدم ایجاد حساسیت پوست
 • پارچه 25 گرمی مرغوب بافتینه

ماسک تنفسی تیانی مدل بسته 50 عددی

 • دارای بند کشی
 • سبک و بدون بو
 • مناسب مصرف عمومی
 • سبک بوده و فشاری به گوش‌ وارد نمی‌کند

گیره نگهدارنده بند ماسک صورت مدل SMS01

 • جنس پلاستیک
 • فشاری به گوش آورده نمی شود
 • وزن 4 گرم

ماسک تنفسی کد 2925 بسته 50 عددی

 • نوع فیلتر:ثابت
 • مناسب برای:عمومی و بیمارستان
 • بدون فایبرگلاس
 • فیلتراسیون مناسب
 • قابلیت تنظیم روی بینی

گیره نگهدارنده بند ماسک صورت مدل Ma05-thin بسته 5 عددی

 • جنس پلاستیک
 • وزن 3 گرم
 • باعث قرمزی، تورم و احساس ناراحتی گوش نمی شود.

ماسک تنفسی مدل SSMMS بسته 50 عددی

 • مناسب برای: عمومی، بیمارستان
 • ماسک 3 لایه
 • تهیه شده از بهترین پارچه SMS
 • با مجوز از سازمان غذا و دارو

گیره نگهدارنده بند ماسک صورت مدل keep12 بسته 3 عددی

 • جنس پلاستیک
 • وزن 5 گرم
 • امکان تنظیم طول و کشیدگی بند هم وجود دارد

گیره نگهدارنده بند ماسک صورت مدل سایمان بسته 5 عددی

 • تولید شده از پلاستیک منعطف پزشکی
 • وزن 10 گرم
 • ابعاد  18x10x1 سانتی‌متر
 • گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

ماسک تنفسی های ماسک مدل S02 بسته 50 عددی

 • مناسب برای: عمومی، بیمارستان
 • پرس کش‌ها با روش التراسونیک
 • کشسانی و مقاومت بالای کش‌های 16 سانتی‌متری به لطف دوخت 6 سوزنه اسپانتکس
 • بدنه با دوخت التراسونیک
 • نرم بودن کش ‌ها برای سازگاری هرچه بیشتر با گوش‌ ها

ماسک تنفسی می ماسک مدل 6020 بسته ۵۰ عددی

 • مناسب برای: عمومی، بیمارستان
 • تمام اتوماتیک با پرس اولتراسونیک
 • سه لایه (اسپان باند ، ملت بلون ، اسپان باند)
 • دارای فیکسر فلزی بینی

ماسک تنفسی دکتر کرست مدل Dr-G40 بسته 40 عددی

 • مناسب برای: عمومی، بیمارستان، تراشکاری، ساختمانی، جوشکاری، نجاری
 • قرارگرفته در پک های نایلونی بهداشتی دکتر کرست بصورت مجزا
 • بسته بندی شده در جعبه بهداشتی سفید و پلمپ شده در سلفون
 • فیلتر ثابت

کاور نگهدارنده ماسک مدل B مجموعه ۵ عددی

 • مناسب برای: عمومی، بیمارستان
 • کاور نگهدارنده جاماسک طراحی شده با پلاستیک PP و قابل شست‌وشو با آب و الکل
 • بهتر است هر 2 یا 3 ساعت یکبار ماسک خود را تعویض کنید
 • وزن 50 گرم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.